ادیسون

امتیاز این گزینه
(16 آرا)
  • توماس ادیسون

توماس آلوا ادیسون (۱۱ فوریه ۱۸۴۷ - ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱) مخترع و بازرگانی آمریکایی بود. او وسایل متعددی را طراحی یا کامل کرد که مهم‌ترین و معروفترین آنها لامپ الکتریکی است.
ادیسون در طول حیات علمی خویش توانست ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را در ایالات متحدهٔ آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت کند که رقمی حیرت‌انگیز و باورنکردنی به نظر می‌رسد. واقعیت این است که بیشتر اختراعات وی تکمیل شدهٔ کارهای دانشمندان پیشین بودند و ادیسون کارمندان و متخصصان پرشماری در کنار خود داشت که در پیشبرد تحقیقات و به سرانجام رسانیدن نوآوری‌هایش یاریش می‌کردند. دهنی ذغالی تلفن،ماشین تکثیر، میکروفن، گرامافون، دیکتافون، کینتوسکوپ (نوعی دستگاه نمایش فیلم)، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله مواد و وسایلی هستند که بدست ادیسون و همکارانش ابداع یا اصلاح شدند.
ادیسون از اولین مخترعانی بود که توانست با موفقیت بسیاری از اختراعات خود را به تولید انبوه برساند.
توماس ادیسون در شهر میلان ایالت اوهایو متولد شد و سال‌های کودکی را در پورت‌هِرون میشیگان بسر برد.آل بیش از یک سال نتوانست به مدرسه برود و دوران نوجوانی را با کارهایی چون فروختن ساندویچ و آب‌نبات در کنار ریل قطار و یا سبزی فروشی گذراند. او که برای فروش اجناس خود مرتباً با ترن میان پورت‌هرون و دیترویت در رفت و آمد بود، توانست از شرکت راه‌آهن نمایندگی توزیع یک روزنامهٔ دیترویتی را بدست آورد. با پس‌انداز پول حاصل از فروش روزنامه، آل توانست یک ماشین چاپ دست دوم خریداری کند. او دستگاهش را در یک واگن بارکشی نصب کرد و در سن پانزده سالگی اولین شمارهٔ روزنامهٔ خود را با نام ویکلی هرالد منتشر ساخت. این نشریه که تمام کارهایش را ادیسون خود انجام می‌داد، نخستین و تنها روزنامه‌ای بود که در یک قطار در حال حرکت حروفچینی و چاپ می‌شد.
در سال ۱۸۶۲ م. وی اتفاقاً با تلگراف که در آن زمان وسیلهٔ نوظهوری بود آشنا شد و با وجود کم‌شنوایی چندی بعد توانست در ادارهٔ راه‌آهن به‌عنوان تلگرافچی شغلی برای خود بیابد و با تمرین زیاد یکی از چابک دست‌ترین مأموران تلگراف در آمریکا شود.
ادیسون هنگامی که فقط بیست و یک سال داشت، اولین اختراع خود را که یک دستگاه الکتریکی شمارش آراء بود عرضه کرد. آن دستگاه فروش نرفت و او تصمیم گرفت که دیگر تا احتیاج و تقاضای عامه ایجاب نکند به فکر اختراع دیگری نیافتد .
در سال ۱۸۶۹ م. ادیسون که ادارهٔ راه‌آهن را ترک کرده بود، به‌عنوان سرپرست فنی به استخدام یک مؤسسهٔ صرافی بزرگ در نیویورک در آمد. در این مقام او توانست نخستین اختراع موفقش را که نوعی تلگراف چاپی بود، به نام خود ثبت کند. تلگراف ادیسون برخلاف انواع رایج که علائم مورس را به صورت صداهای کوتاه و کشیده به گوش اپراتور می‌رسانیدند، آنها را به شکل خط و نقطه بر روی نوار کاغذی چاپ می‌کرد. او حق امتیاز اختراعش را در مقابل چهل هزار دلار به مدیر صرافخانه واگذار کرد و با پول آن در شهر نیوآرک ایالت نیوجرسی یک کارگاه تحقیقاتی برای خود برپا نمود. در محل جدید او علاوه بر تکمیل لوازم جانبی تلگراف، یک سامانهٔ پیشرفتهٔ نمایشگر اطلاعات بورس را طراحی کرد که سود هنگفتی از آن حاصل آمد.
ادیسون مدتها این فکر را در سرداشت که کارگاهش را به محل بازتر و بزرگ‌تری منتقل کند. با فراهم شدن سرمایهٔ کافی، سرانجام در سال ۱۸۷۶ م. در منطقهٔ منلوپارک نیوجرسی یک لابراتوار پژوهشی مجهز بنیاد نهاد و گروهی از افراد لایق و مستعد را به همکاری فراخواند.
تأسیس این آزمایشگاه نقطهٔ عطفی در رشته فعالیت‌های ادیسون و از بزرگ‌ترین ابتکارهای او به شمار می‌رود. آزمایشگاه منلو پارک نخستین مؤسسه‌ای بود که منحصراً با هدف تولید و تکمیل ابداعات علمی برپا شد و آن را باید نمونهٔ اولیهٔ آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بزرگی دانست که از آن پس تمام صنایع مهم در کنار کارگاه‌های خود ایجاد کردند. در سایهٔ نظارت و سازماندهی توماس ادیسون و کار گروهی کارمندان وی صدها اختراع کوچک و بزرگ در این مؤسسه به ثمر رسیدند که البته همگی به نام ادیسون تمام شدند.
از قدیم الایام، داشتن وسیله‌ای که بتوان با آن صدا را ضبط کرد از آرزوهای بشر بوده است. قبل از آنکه توجه ادیسون به این مقوله جلب شود، لئون اسکوت مارتین‌ویل فرانسوی (۱۸۵۷ م.) و دیگران تحقیقاتی کرده و گام‌هایی در این راه برداشته بودند؛ اما دستگاه‌های آنها عملاً ً قابل استفاده نبود زیرا تنها با یک دور گوش دادن، صدای ضبط شده از بین می‌رفت.
در سال ۱۸۷۷ م. ادیسون موفق به ساخت وسیله‌ای شد که واقعاً کار می‌کرد؛ یعنی می‌توانست صدا را ضبط و دو تا سه بار پخش کند. ضبط صوت ادیسون که فونوگراف (آوانگار) نام گرفته بود، ساختمانی ساده داشت: استوانه‌ای فلزی بود با یک دستهٔ گرداننده که در یک انتهای آن سوزنی همراه با یک بوق تعبیه شده بود. وقتی کسی استوانه را می‌چرخاند و درون بوق صحبت می‌کرد، بر اثر ارتعاش سوزن، روی ورقهٔ نازک حلبی ِدور استوانه خراش‌هایی می‌افتاد. برای شنیدن صدای ضبط شده نیز کافی بود سوزن را به ابتدای مسیر برگردانده و دوباره استوانه را به‌چرخش در آورند. کیفیت صدا البته بسیار پایین بود و صفحه حلبی هم پس از چند بار استفاده خراب می‌شد. با اینحال همین وسیله ابتدایی در نظر مردم بسیار شگفت‌انگیز می‌نمود و بشدت مورد استقبال قرار گرفت. روزنامه‌ها ادیسون را جادوگر منلوپارک لقب دادند. حتی دولت رسماً وی را به واشینگتن دعوت کرد تا اختراعش را در برابر مقامات به نمایش بگذارد. ده سال بعد (۱۸۸۷ م.) ادیسون (یا به روایتی الکساندر گراهام بل)، استوانهٔ مومی را جایگزین ورق حلبی کرد و بالاخره امیل برلینر مخترع آمریکایی آلمانی‌تبار با تبدیل استوانهٔ مومی به صفحهٔ پلاستیکی، گرامافون را به شکل امروزی درآورد.
لامپ الکتریکی سابقهٔ سیستم روشنایی الکتریکی به اواسط قرن نوزدهم می‌رسد. در سال ۱۸۵۴ م. هاینریش گوبل نخستین لامپ برق را اختراع کرد که حدود چهارصد ساعت نور می‌داد اما آن را به نام خود به ثبت نرساند. پس از وی جیمز وودوارد، ویلیام سایر، متیو ایوانز (۱۸۷۵ م.) و جوزف سووان (۱۸۷۸ م.) مدل‌های دیگر چراغ‌های ا لکتریکی را ارائه کردند.
کمی پیش از آنکه ادیسون نیز وارد این عرصهٔ جدید شود، والیس صنعتگر آمریکایی نوعی چراغ برق را روانهٔ بازارکرده بود که نمونه‌ای از آن به دست ادیسون رسید (۱۸۷۸ م.). دستگاه والیس تشکیل می‌شد از چارچوبی با یک حباب و دو میلهٔ فلزی متحرک که به هر کدام تکه ذغالی متصل بود .عبور جریان برق از میله‌ها باعث می‌شد که دو قطعه ذغال بسوزند و میانشان قوس الکتریکی بسیار درخشانی به رنگ آبی پدیدار شود. این چراغ الکتریکی ابتدایی بازده پایینی داشت زیرا مصرف برق آن زیاد و عمر ذغال‌هایش کم بود. با این وجود، ادیسون که به اهمیت اختراع والیس پی‌برده بود، تصمیم گرفت آن را اصلاح کند و به جای ذغال مادهٔ مناسب تری بیابد که با برق کمتر مدت درازی روشنایی بدهد و به مرور زمان نسوزد و از بین نرود.
پس از یک سال تلاش بی‌وقفه و آزمایش صدها مادهٔ گوناگون، سرانجام ادیسون و همکارانش توانستند با خالی کردن هوای داخل حباب و استفاده از نخ معمولی کربونیزه (ذغالی‌شده) لامپی بسازند که تا چهل ساعت نور بدهد. این موفقیت اولیه موجب شد تا آنها با پشتکار بیشتری به تحقیقات خود ادامه دهند و زمانیکه موفق شدند عمر متوسط چراغ برق را به پانصد ساعت برسانند، ادیسون تشخیص داد که زمان مناسب برای نمایش آن فرا رسیده است.
او از روزنامه‌نگاران و صاحبان سرمایه دعوت کرد تا در شب ۳۱ دسامبر ۱۸۷۹ م. برای دیدن اختراع جدیدش به منلوپارک بیایند. به دستور او آزمایشگاه و اطراف آن را با صدها لامپ برق آراستند بطوریکه محوطهٔ منلوپارک و جادهٔ منتهی به آن غرق در نور شده بود. ادیسون میهمانان خود را با چیزی روبرو کرده بود که برایشان سابقه نداشت. منظرهٔ لامپ‌های نورانی بازدیدکنندگان را به شدت تحت تأثیر قرار داد؛ بطوریکه وقتی ادیسون نقشهٔ خود را برای تأسیس یک کارخانهٔ بزرگ الکتریسیته در نیویورک مطرح کرد پیشنهادش با استقبال گرم سرمایه‌داران حاضر روبرو شد.
در ۲۷ ژانویه ۱۸۸۰ م. ادیسون تقاضانامهٔ دریافت امتیاز اختراع لامپ روشنایی الکتریکی را به ادارهٔ اختراعات آمریکا تسلیم کرد اما با درخواستش موافقت نشد. کارشناسان سازمان معتقد بودند که طراحی و ساخت لامپ ادیسون بر مبنای مطالعات ویلیام سایر انجام شده است؛ بنابراین تنها امتیاز اختراع رشتهٔ ذغالی شده پرمقاومت (مادهٔ تولیدکنندهٔ نور لامپ‌) به ادیسون تعلق گرفت.
در ۱۳ فوریه ۱۸۸۰ م. وی به کشف یک پدیدهٔ مهم فیزیکی نائل آمد که اکنون به اثر ادیسون معروف است.
دو سال پس از نمایش عمومی لامپ الکتریکی، (۱۸۸۲ م.) ساختمان کارخانهٔ مرکزی تولید برق موسوم به «ایستگاه پرل استر یت» به پایان رسید و در چهارم سپتامبر همان سال نخستین سیستم توزیع نیروی الکتریسیته در جهان با قدرت ۱۱۰ ولت و ۵۹ مشتری در پایین محلهٔ منهتن به دست ادیسون افتتاح گردید.
چندی بعد ادیسون کوشید تا حق امتیاز لامپ برق را در بریتانیا از آن خود کند و بر رقیبش جوزف سووان – که مستقل از ادیسون موفق به اختراع لامپ حرارتی ِرشته کربنی شده بود- پیروز شود اما پس از یک دعوای حقوقی بی‌حاصل، دو طرف با یکدیگر به توافق رسیدند و برای بهره‌مند شدن از منافع اختراعشان در بریتانیا شرکت ادیسووان را تأسیس کردند. این شرکت در سال ۱۸۹۲ م. جزئی از کمپانی بزرگ جنرال الکتریک (متعلق به ادیسون) گردید.
همانطور که گفته شد، بیشتر اختراعات ادیسون حاصل تکمیل ایده‌های دیگران و کار دسته‌جمعی گروه بزرگی از تکنسین‌ها و کارمندانی بود که تحت نظارت او به تحقیق و آزمایش می‌پرداختند. لویس لاتیمر دستیار آفریقایی-آمریکایی ادیسون که در پروژهٔ چراغ الکتریکی نقش مهمی داشت، از جملهٔ این افراد است.اگر امروز کمتر نامی از کسانی مانند او به میان می‌آید، به این دلیل است که ادیسون غالبا همکاران خود را در افتخار و اعتبار اختراعاتش سهیم نمی‌کرد. با این همه شکی نیست که بدون قدرت سازماندهی و خصوصاً همت بلند ادیسون دست یافتن به این همه موفقیت ممکن نبود. نیکلا تسلا فیزیکدان بزرگ و یکی از همکاران ادیسون دربارهٔ روش او برای حل مسائل می‌نویسد: اگر ادیسون می‌خواست سوزنی را در انبار کاهی پیدا کند، با پشتکارفراوان دانه به دانه رشته‌های کاه را کنار می‌زد تا بالاخره سوزن نمایان شود. بارها با تأسف شاهد بودم که چگونه بخش اعظم وقت و انرژی او صرف یافتن یک فرمول جزئی یا انجام دادن محاسبه‌ای کوچک می‌شد. ادیسون خود نیز در این‌باره گفته است: نوآوری عبارت است از یک درصد الهام روح و نود و نه درصد عرق ریختن و تلاش کردن.
تسلا دانشمندی شایسته و بهترین کارمند ادیسون بود. او ابتدا از طرف ادیسون مأمور شده بود تا راه‌های توسعهٔ سیستم‌های جریان مستقیم (DC) را بررسی کند اما چون پس از پایان کار ادیسون تعهدات مالی خود را زیر پا گذاشت تسلا تصمیم به ترک شرکت او گرفت. با پذیرش استعفای تسلا، ادیسون مرتکب اشتباه بزرگی شد چرا که چندی بعد تسلا با کشف جریان متناوب (AC) در برابر امپراتوری ادیسون و سیستم DC او قد علم کرد. او با حمایت جرج وستینگهاوس کارخانه‌دار معروف سامانه‌های چندفازی توزیع برق را برپایهٔ جریان AC تکامل بخشید که بسیار کارآمدتر از سیستم ادیسون بود. با وجود تبلیغات منفی جنرال الکتریک، جریان AC روز به روز رواج بیشتری یافت و سرانجام سلطه ادیسون را بر بازار صنایع الکتریکی درهم شکست.
سینما
در سال ۱۸۸۹م. یکی از کارمندان شرکت ادیسون به اسم ویلیام کندی لوری دیکسون نوعی دستگاه نمایش فیلم اختراع کرد که پنج سال بعد(۱۸۹۴م.) با نام تجاری کینه‌توسکوپ (متحرک نما) در نیویورک به معرض نمایش گذاشته شد. کینه‌توسکوپ دستگاهی بود که هرکس از سوراخ آن به درون می‌نگریست و دسته‌ای را می‌چرخاند، تصاویر متحرکی را مشاهده می‌کرد. این وسیله ابتدا به‌عنوان مکمل گرامافون و برای رونق بخشیدن به بازار آن طراحی شده بود وهدف آن بود که با افزودن امکان تماشای عکس متحرک، بر جذابیت گرامافون نزد خریداران افزوده شود.
با وجود اهمیت این اختراع، ادیسون یا دیکسون را نمی‌توان پایه‌گذار سینما دانست؛ کینه‌توسکوپ آنها بیشتر به ماشین شهر فرنگ شبیه بود و دریک زمان بیش از یک نفر نمی‌توانست از آن استفاده کند. چنین دستگاهی در عصر جدید که تودهٔ مردم به هیجان و سرگرمی‌های دسته‌جمعی نیاز داشتند چندان به کار نمی‌آمد. ایدهٔ بزرگ کردن تصاویر و بکارگیری پردهٔ نمایش هرگز به ذهن ادیسون نرسید چون همانطور که گفتیم از اختراع کینه‌توسکوپ مقصود دیگری داشت ولی حدود یک سال بعد لویی لومیر صنعتگر ثروتمند فرانسوی با ساختن دوربین فیلم‌برداری و پروژکتور و افتتاح اولین سالن سینما در گراند کافه پاریس (۲۸ دسامبر ۱۸۹۵م.) نخستین گام‌ها را برای علاقمند کردن مردم به این پدیدهٔ نو برداشت. پس از گذشت چند سال، سالن‌های نمایش فیلم در اروپا و آمریکا آنقدر فراوان شده بود که ادیسون نیز چاره‌ای جز پیوستن به این جریان و کنار گذاشتن سینمای تک نفره‌اش ندید.
ادیسون در تبدیل سینما به رسانه‌ای همگانی و صنعتی سودآور نقش مؤثری ایفا کرده است. فیلم استاندارد ۳۵ میلیمتری با چهار روزنه در لبهٔ هر فریم که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد از یادگارهای ادیسون است. وی همچنین مؤسس اولین استودیوی فیلمسازی دنیا (بلک ماریا در ایالت نیوجرسی) است. نخستین فیلم کپی رایت شدهٔ تاریخ سینما با عنوان عطسهٔ فرد اُت در این استودیو ساخته شد.
در اول فوریه ۱۸۹۳م. ادیسون ساختمان بلک ماریا نخستین استودیوی تصاویر متحرک را در وست اورنج ِ نیوجرسی به پایان برد. او کوشید تا اختراع دوربین فیلم برداری را تماماً به خود نسبت دهد و حق استفادهٔ انحصاری از آن را به دست آورد اما در ۱۰ مارس ۱۹۰۲م. ادعای او در یک دادگاه استیناف ایالات متحده رد شد.
در ۱۸۹۴م. او در زمینهٔ ترکیب فیلم و صدا تحقیقاتی انجام داد که سرانجام به اختراع کینه‌توفون انجامید. این دستگاه که ترکیب ناجوری از کینه‌توسکوپ و گرامافون استوانه‌ای بود با استقبال مردم مواجه نشد.
در ۶ ژانویه ۱۹۳۱م. ادیسون درخواست‌نامهٔ ثبت آخرین اختراع خود وسیله نگهدارندهٔ اشیاء هنگام آبکاری را به ادارهٔ اختراعات فرستاد اما پیش از دریافت پاسخ اجل به او مهلت نداد و این مخترع بزرگ در اواخر همان سال در سن ۸۴ سالگی چشم از جهان فرو بست .


منبع : wikipedia

 

translation to english:

*

Thomas Edison

Thomas Alva Edison (February 11, 1847 - October 18, 1931) was an American inventor and business.  He designed several devices or complete and that most famous of them is an electric lamp.
Edison during his academic life in 2500 could have invented points in the United States of America, Great Britain, France and Germany to name a figure that record looks wonderful and incredible.  The fact is that most inventions he had earlier completed tasks, and scientists Edison staff and numerous experts on your side that advance research and to ultimately deliver Nvavryhaysh were Yarysh.  Carbonic mouthpiece telephone, mimeograph, microphone, phonograph, dictaphone, Kyntvskvp (kind of screening device), the engine alternator and synthetic rubber, including materials and devices that Edison and his colleagues obtained were developed or modified.
Edison was the first Mkhtrany many successful inventions to reach mass production.
Thomas Edison was born in Milan, Ohio and Michigan's childhood years spent in Pvrthrvn. Al over a year could go to school and adolescence with things such as selling candy and sandwiches along railway track or greengrocery spent.  He regularly sell their goods by train between Pvrthrvn and Detroit was in traffic, could represent the distribution of the railroad company won a Detroit newspaper.  With saving money from selling newspaper, Al could have bought a second hand printing press does.  He Dstgahsh in a transportation wagon at the age of fifteen and installed at its first issue with the newspaper published Weekly Herald.  This publication that all works would Edison do his first and only newspaper in a train that was moving was typeset and printed.
M in 1862.  Incidentally, he with the Telegraph that time was a novelty device was introduced later and despite hearing loss as a railroad telegrapher could manage to find employment for themselves and practice a lot of feisty Dsttryn Telegraph officers are in America.
Edison when he was only twenty-one, his first invention that an electrical device count was released.  It did not sell the device and decided that he needed more to public demand and not demand that does not think of another invention.
M in 1869.  Edison, which had left the railway administration, as an institution to hire Technical Exchange in New York was great.  In this position she first invented the kind Mvfqsh Telegraph was printed, his name is recorded.  Unlike Edison's telegraph Morse popular types of symptoms into a short and pulled voices heard Myrsanydnd operators, they point to the line and was printed on paper tape.  He patented the invention in front of forty thousand dollars in exchange manager with the money lost in Newark New Jersey for a research workshop to be held.  In addition to his new location complete accessories Telegraph, an advanced system designed to display the stock information that the result was huge profits.
Edison long thought that the Srdasht Kargahsh to place larger and more open to pass.  With providing adequate capital, finally in 1876 AD.  Mnlvpark New Jersey area with a research lab and instituted a team of qualified and talented individuals called to work.
The lab was established landmark in the field activities of Edison and he is one of the biggest initiatives.  Laboratory Mnlv Park was the first institution exclusively to produce complete and scientific innovations, and it should establish a prototype large research laboratories knew that from then on all the major industries along their workplaces were created.  In the shadow monitoring organize employees of Thomas Edison and his team work the invention of hundreds of small and large in this institution came to fruition all of the course were all named Edison.
Band of old, having a device that can be recorded with the sound of human aspirations has been.  Before the Edison be attracted to these categories, Leon Askvt Martynvyl French (1857 CE.) Research and others, and steps were taken in this way, but the machines were not usable because they actually just one round of listening, voice recorder  by dies.
M in 1877.  Edison was able to build a device that actually worked, ie, could the sound recording and playing two to three times that.  Edison recorder that Fvnvgraf (Transcription) had been called, the simple construction have: the cylindrical metal driver with a handle at one end with a needle that had been fitted horn.  Mychrkhand and when someone inside the cylindrical horn, speaking on the needle vibrates on a thin tin foil around the cylinder Khrashhayy fell. "  To hear the recorded voice was enough to top the needle back and re-route the cylinders in turn Bhchrkhsh.  Sound quality was very low, but Home Halabi also used a few times was broken.  However, this basic tool in people seemed very wonderful and was welcomed greatly.  Edison newspapers had dubbed the Wizard Mnlvpark.  Even the government formally invited him to Washington to the invention to demonstrate against the authorities.  Ten years later (1887 CE.) Edison (or narrative Alexander Graham Bell), replace the wax cylinders to tin plate, and finally American inventor Emile Berliner Lmanytbar with wax cylinders into a plastic page, the phonograph took shape today.
Electric lamps Electric lighting system to experience mid-nineteenth century arrives.  M 1854.  Heinrich Gvbl first invented the light bulb, about four hundred hours of light but it gave its name not to register.  After his James Woodward, William Sawyer, Matthew Evans (1875 CE). Svvan and Joseph (1878 CE.) Lights or other models representing Lktryky.
Edison also a little before entering this new arena, the American industrialist Wallis kind Bazarkrdh electric light that was sent to a sample of it was Edison (1878 CE)..  Wallis device was made up of a bubble with a framework and two movable metal rod that was attached to each piece of carbonic. Shafting flow of electricity caused the two pieces of coal burned, and among them arc very brilliant blue-emerge.  The electric lights had lower initial returns because its power consumption and high Zghalhaysh life was missing.  Nevertheless, Edison invented the importance Pybrdh Wallis was decided to correct it instead of coal and find a better material with less power and give light to the long time between Nsvzd and initiated.
After a year of constantly trying and testing hundreds of different matter, Edison and his colleagues finally able to unload the air inside the bubble and use regular yarn Krbvnyz·h (Zghalyshdh) make bulbs that give light to forty hours.  This initial success led them to more diligently to continue their research and were successful when the average life light bulb to reach a half hours, Edison recognized that the right time has come to view it.
He invited journalists and owners of capital to M. Night December 31, 1879.  To see his new invention to come Mnlvpark.  He ordered lab and around the area as hundreds of bulb Rastnd Mnlvpark and roads leading to it was immersed in light.  Edison his guests was faced with something that did not record them.  Visitors lamps illuminated the scene heavily influenced; so that when Edison's your map to establish a large electric company in New York raised the offer with a warm welcome capitalists were now facing.
On January 27, 1880 CE.  Edison invented the light bulb application received points to run electric lighting inventions America surrendered, but the request was not granted.  Experts believed that the design and construction based on Edison's light bulb William Other studies have been done so only points invented by carbonic Prmqavmt field (light producing material) was awarded to Edison.
On February 13, 1880 CE.  He discovered an important physical phenomenon was achieved that now is known as the Edison effect.
Two years after the public display of electric light bulbs, (1882 CE.) Central Power Plant building, called Provincial Reconstruction Esther Pearl Station "and ended in September of the same year the first quarter of electricity distribution system in the world with the power of 110 volts and 59 customers  lower Manhattan neighborhood in the hands of Edison opened.
Later, Edison tried to patent the light bulb in Great Britain on its own and rival Joseph Svvan - independent of the Edison invented the light bulb failed to thermal field was carbon - to win but after a legal dispute Byhasl, the two sides together  agreed to and enjoyment of the benefits Adysvvan invention in Great Britain founded the company.  The company in 1892 CE.  Large part of General Electric Company (owned by Edison) was.
As mentioned, most of Edison's inventions to complete the ideas of others and the collective work of technicians and a large group of employees that he supervised research and testing segment.  Lewis Latimer Assistant African - Americans in the Edison Electric Light Project will play an important role, including individuals. If today under the name of those he comes like, because that Edison often their colleagues share the honor and credit inventions  did.  However, there is no doubt that without the power to organize and especially the efforts to achieve long-Edison all this success was not possible.  Nikola Tesla the great physicist and colleague of Edison about his approach to solving problems, writes: If the needle Edison wanted to find a reduction in stock, with fields of grain straw grain Pshtkarfravan aside until finally hitting the needle visible.  Sorry I had repeatedly seen how much of his time and energy spent by a minor or do computational formulas were small.  Edison also in its entry, said: Innovation is simply the soul of one percent inspiration and ninety-nine percent off the sweat and effort.
Tesla Edison a scientist worthy of the best employees.  His first officer was the Edison system to develop ways to direct current (DC) to review, but because after the end of its financial obligations under the Edison came Tesla was decided to leave his company.  Accepting the resignation of Tesla, Edison was a big mistake because later Tesla discovered alternating current (AC) against the Empire Edison and his DC system will tale.  His support systems known as George Westinghouse Karkhanhdar Chndfazy AC power distribution during the evolution of the times that gave the Edison system was very efficient.  Despite the negative propaganda GE, AC current was more prevalent every day and eventually dominated the market, Edison's electric industry was crushed.
Cinema
M in 1889.  An employee of the Edison Company in the name of William Kennedy Laurie Dickson invented a kind of screening device that five years later (1894 CE). Kynhtvskvp brand (moving thumb) in New York was demonstrated.  Kynhtvskvp device that everyone from the hole and looked into the hands Mychrkhand, the moving picture was observed.  The device initially thrived as a supplement to a platter and give it to the market was designed objectives adding that it was possible to watch moving images on a platter with buyers be added attraction.
Despite the importance of this invention, Edison or Dixon grounder cinema can not know; Kynhtvskvp them more car-like diorama was more than one person in a time unable to use it.  Such a device in the new era of excitement and entertainment to the masses mass needed to work much stopped feeling unnatural.  Great idea and using the screen display images never mind, because as we said Edison did not invent the Kynhtvskvp had another goal, but about a year after the wealthy French industrialist Louis Lvmyr making camera and projector and opened the first theater in the Grand Café in Paris (28  December 1895 CE.) the first steps for interested people to harvest this new phenomenon.  After a few years, movie halls in Europe and America so much that Edison had no choice but to join the flow and did not abandon Nfrhash single film.
Edison turned to the cinema and mass media industry has played a beneficial role.  Standard 35 mm film with four holes on the edge of each frame, which is still used is of Edison memorabilia.  He also founded the world's first film studio (Black Maria in New Jersey) is.  First movie copyrighted film history as a person sneezes in your studio was built.
The first M in February 1893.  Edison's Black Maria building the first motion picture studio in West Orange, New Jersey finished.  He tried to invent the camcorder does all the right to their exclusive use of it acquired in March 10, 1902, but M..  He claims in a United States Court of Appeals was denied.
M in 1894.  He combines video and audio in the field doing research that ultimately led to the invention Kynhtvfvn.  These devices combine the unlikelihood of Kynhtvskvp and cylindrical phonograph was not welcomed by the people encountered.
On January 6, 1931 CE.  Edison invented his last recorded by the application container objects when plating the patent office sent but before the deadline for receiving responses to her death was not a great inventor and late that year at age 84 died at the age of the eye.


Source: wikipedia

 

 

توماس ادیسون

توماس آلوا ادیسون (1847 فوریه 11 -- 1931 اکتبر 18) مخترع آمریکایی و کسب و کار بود.  او طراحی دستگاه های چند یا تکمیل و که معروف ترین آنها لامپ الکتریکی می باشد.
ادیسون در طول حیات علمی خود را در 2500 می توانست امتیاز اختراع در ایالات متحده امریکا ، بریتانیا ، فرانسه و آلمان به نام شکل به نظر می رسد که رکورد شگفت انگیز و باور نکردنی است.  این واقعیت است که بیشتر اختراعات وی تکمیل شده بود زودتر انجام وظایف ، و دانشمندان ادیسون کارمندان و متخصصان متعدد را در کنار خود است که تحقیقات برای پیشبرد و در نهایت ارائه Nvavryhaysh شد Yarysh است.  کربنیک تلفن سخنگو ، ماشین تکثیر ، میکروفن ، گرامافون ، دستگاه ضبط صوت ، Kyntvskvp (نوع دستگاه نمایش فیلم) ، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله مواد و دستگاه هایی که ادیسون و همکارانش دست آمده و یا تغییر ایجاد شده بود.
ادیسون اولین Mkhtrany بسیاری از اختراعات موفق شد برای رسیدن به تولید انبوه.
توماس ادیسون در میلان ، اوهایو و میشیگان سالهای کودکی گذرانده شده در Pvrthrvn به دنیا آمد.  آل بیش از یک سال می تواند به مدرسه و نوجوانی با چیزهایی مانند شیرینی و فروش ساندویچ در کنار ریل قطار و یا سبزی فروشی گذراند بروید.  او به طور منظم فروش کالاهای خود را با قطار بین Pvrthrvn و دیترویت در حمل و نقل شد ، می تواند توزیع شرکت راه آهن موفق به کسب نمایندگی روزنامه دیترویت.  با صرفه جویی در پول را از فروش روزنامه ، آل توانست خرید دست دوم ماشین چاپ انجام می دهد.  او در واگن حمل و نقل در سن پانزده و نصب شده در اولین شماره آن با روزنامه هرالد هفتگی Dstgahsh.  این نشریه که تمام آثار را انجام ادیسون اولین و تنها خود را در روزنامه بود که قطار در حال حرکت حروفچینی و چاپ شده بود.
در سال 1862 م.  در ضمن ، او با تلگراف آن زمان بود دستگاه تازگی بعد معرفی شد و با وجود از دست دادن شنوایی به عنوان تلگرافچی راه آهن می تواند موفق به یافتن کار برای خود و عمل بسیاری از چابک Dsttryn افسران تلگراف در امریکا هستند.
ادیسون هنگامی که فقط 21 ، اولین اختراع خود را که تعداد دستگاه های الکتریکی بود آزاد شد.  آیا این دستگاه فروش نیست و تصمیم گرفت که او نیاز بیشتری به خواست عمومی و نمی خواست که نمی تواند از اختراع دیگری فکر نمی کنند.
در سال 1869 م.  ادیسون که اداره راه آهن ، سمت چپ به عنوان یک موسسه فنی به استخدام بورس در نیویورک به حال عالی بود.  در این موقعیت او اولین اختراع نوع Mvfqsh تلگراف چاپ شد ، نام او ثبت شده است.  تلگراف ادیسون برخلاف انواع رایج از علائم مورس را به صداهای کوتاه و کشیده شنیده اپراتورهای Myrsanydnd ، آنها را به خط و نقطه بود در نوار کاغذی چاپ شده است.  او اختراع در مقابل چهل هزار دلار در مبادله با مدیر پول در نیوآرک نیوجرسی برای کارگاه پژوهش برگزار می شود از دست داده اختراع.  علاوه بر لوازم جانبی مکان جدید خود را کامل تلگراف ، سیستم های پیشرفته طراحی شده برای نمایش اطلاعات بورس و سهام است که نتیجه این بود سود بزرگ باشد.
ادیسون طولانی تصور می کردند که Kargahsh Srdasht به جای بزرگتر و باز به تصویب.  با ارائه سرمایه کافی ، سرانجام در سال 1876 م.  Mnlvpark جدید منطقه نیوجرسی با آزمایشگاه پژوهش و برقرار یک تیم از افراد واجد شرایط و با استعداد به نام به کار کند.
این آزمایشگاه نقطه عطفی در فعالیت های زمینه از ادیسون تاسیس شد و او یکی از بزرگترین طرح های ابتکاری.  آزمایشگاه Mnlv پارک اولین موسسه منحصرا به تولید نوآوری های کامل و علمی بود ، و آن را باید نمونه اولیه آزمایشگاههای تحقیقاتی بزرگی دانست که از آن پس در تمام صنایع مهم در کنار کارگاههای خود ایجاد شد ایجاد گردید.  در سایه نظارت بر سازماندهی کارکنان از توماس ادیسون و کار تیم خود را از صدها اختراع کوچک و بزرگ در این مؤسسه به ثمر آمد همه از این دوره بود به نام ادیسون تمام.
گروه های قدیمی ، داشتن یک دستگاه است که می تواند با صدای آرمان بشر ثبت شده است.  قبل از اینکه ادیسون به این مقوله جلب ، لئون Askvt Martynvyl فرانسه (1857 م.) پژوهش و دیگران ، و قدم در این راه برداشته شد ، اما دستگاه های قابل استفاده بودند زیرا آنها در واقع فقط یک دور گوش دادن ، صدای ضبط شده توسط نمی میرد.
در سال 1877 م.  ادیسون قادر به ساخت دستگاهی است که در واقع کار می کرد ، به عنوان مثال ، می تواند به ضبط صدا و بازی کردن دو تا سه بار که.  ضبط ادیسون که Fvnvgraf (آوانگاری) به نام شده بود ، ساخت و ساز ساده را داشته باشید : راننده فلزی استوانه ای شکل با یک دسته در یک سر با یک سوزن که بوق نصب شده بود.  Mychrkhand و زمانی که به کسی در داخل استوانه ای بوق ، صحبت کردن در ارتعاش سوزن در ورقه نازک حلبی دور استوانه Khrashhayy سقوط کرد.  "برای شنیدن صدای ضبط شده کافی بود تا بالا پشت سوزن و دوباره مسیر استوانه ها به نوبه خود Bhchrkhsh. کیفیت صدا بسیار کم بود ، اما خانه حلبی نیز استفاده می شود چند بار شکسته شد. با این حال ، این ابزار اولیه در افراد بسیار شگفت انگیز به نظر می رسید  و تا حد زیادی مورد استقبال قرار گرفت. روزنامه ادیسون Mnlvpark لقب جادوگر است. حتی دولت رسما او را به واشنگتن دعوت به اختراع در مقابل مقامات نشان دهند. ده سال بعد (1887 م.) ادیسون (یا روایت الکساندر گراهام بل) ، جایگزین موم  سیلندر پلیت به قلع و بالاخره امیل برلینر مخترع آمریکایی Lmanytbar با استوانه موم را در یک صفحه پلاستیکی ، گرامافون شکل گرفت امروز.
برق لامپ برق سیستم روشنایی را تجربه اواسط قرن نوزدهم می رسد.  1854 م.  هاینریش Gvbl اولین اختراع لامپ ، در حدود چهارصد ساعت نور آن را داد ، اما نام خود را به ثبت نام نیست.  پس از جیمز وودوارد او ، ویلیام سایر ، متیو ایوانز (1875 م).  Svvan و جوزف (1878 م.) چراغ و یا سایر مدل ها نمایندگی Lktryky.
ادیسون همچنین کمی قبل از ورود به این عرصه جدید ، والیس صنعتگر آمریکایی نوعی چراغ Bazarkrdh الکتریکی که به یک نمونه از آن را فرستاده بود ادیسون (1878 م)..  دستگاه والیس از یک حباب با چارچوب و دو میله فلزی متحرک که به هر تکه ذغالی متصل بود ساخته شده است.  مواد سازنده ساقه یا میله جریان برق ناشی از دو قطعه ذغال سنگ سوخته ، و در میان آنها قوس الکتریکی بسیار درخشانی به رنگ آبی پدیدار شود.  چراغ برق به حال اولیه برمی گردد پایین تر به دلیل مصرف بالا و قدرت خود زندگی Zghalhaysh گم شده بود.  با این وجود ، ادیسون اختراع والیس Pybrdh اهمیت آن را به جای زغال سنگ درست و پیدا کردن مواد بهتر با قدرت کمتر و دادن نور به مدت طولانی بین Nsvzd و آغاز تصمیم گرفته شد.
بعد از یک سال به طور مداوم تلاش و آزمایش صدها ماده گوناگون ، ادیسون و همکارانش در نهایت قادر به خالی کردن هوای داخل حباب و استفاده منظم نخ Krbvnyz ساعت · (Zghalyshdh) را که به لامپ های نور به چهل ساعت.  این موفقیت اولیه آنها منجر به جدیت بیشتر به ادامه تحقیقات خود موفق شدند و هنگامی که به طور متوسط عمر لامپ برای رسیدن به یک ساعت و نیم ، ادیسون تشخیص داد که زمان مناسب فرا رسیده است ، برای مشاهده آن.
او دعوت روزنامه نگاران و صاحبان سرمایه به M. شب 1879 دسامبر 31.  برای دیدن اختراع جدید خود را برای آمدن Mnlvpark.  او دستور داد آزمایشگاه و اطراف آن منطقه به عنوان صدها لامپ Rastnd Mnlvpark و خیابانهای منتهی به آن را در نور غوطه ور بود.  ادیسون مهمانان خود را با چیزی است که آنها را ثبت نکرده مواجه شد.  بازدید کنندگان لامپ روشن صحنه به شدت تحت تاثیر ، به طوری که وقتی ادیسون نقشه خود را برای ایجاد یک شرکت بزرگ برق در نیویورک پیشنهاد با استقبال گرم سرمایهداران حاضر روبرو شد مطرح شده است.
در 1880 ژانویه 27 م.  ادیسون اختراع لامپ درخواست دریافت امتیاز برای اجرای روشنایی الکتریکی اختراعات امریکا تسلیم شد ، اما درخواست موافقت نشد.  کارشناسان معتقد بودند که طراحی و ساخت و ساز بر اساس نور ادیسون لامپ مطالعات ویلیام سایر انجام شده است بنابراین تنها امتیاز اختراع رشته ذغالی Prmqavmt (نور تولید مواد) به ادیسون تعلق می گیرد.
در 1880 فوریه 13 م.  او کشف پدیده مهم فیزیکی که در حال حاضر به عنوان اثر ادیسون معروف به دست آمد.
دو سال پس از نمایش عمومی لامپ الکتریکی ، (1882 م.) برق ساختمان مرکزی کارخانه ، به نام بازسازی استانی ایستگاه پرل استر "و در سپتامبر همان سال به پایان رسید سه ماهه اول از سیستم توزیع برق در جهان با قدرت  110 ولت و 59 مشتری در پایین محله منهتن به دست ادیسون افتتاح شد.
پس از آن ، سعی در ثبت اختراع ادیسون لامپ برق را در بریتانیا در تاریخ خود و رقیب آن جوزف Svvan -- مستقل از ادیسون اختراع لامپ شکست خورد به میدان حرارتی کربن بود -- را به نفع خود ، اما پس از نزاع قانونی Byhasl ، دو طرف با هم به توافق رسیدند  و لذت بردن از مزایای اختراع Adysvvan در بریتانیا تاسیس شرکت می باشد.  این شرکت در سال 1892 م.  بخش بزرگی از شرکت جنرال الکتریک (متعلق به ادیسون) شد.
همانطور که گفته شد ، بیشتر اختراعات ادیسون برای تکمیل ایده های دیگران و کار دسته جمعی از تکنسین ها و گروه بزرگی از کارمندان که او تحت نظارت بخش تحقیق و آزمایش.  لویس لاتیمر دستیار آفریقایی -- آمریکایی ها در ادیسون نور الکتریکی پروژه نقش مهم ، از جمله افراد بازی کند.  اگر امروز تحت نام از کسانی که او را دوست می آید ، چرا که ادیسون غالبا همکاران سهم خود را افتخار و اعتبار اختراعات انجام داد.  با این حال ، شکی نیست که بدون قدرت سازماندهی و به خصوص تلاش برای رسیدن به بلند ادیسون تمام این موفقیت وجود داشت امکان پذیر نیست.  نیکلا تسلا فیزیکدان بزرگ و از همکاران ادیسون درباره روش او برای حل مسأله ، می نویسد : اگر سوزن ادیسون می خواست به پیدا کردن یک کاهش در انبار ، با زمینه های دانه دانه Pshtkarfravan کاه را کنار میزد تا بالاخره سوزن نمایان شود.  با عرض پوزش من بارها و بارها دیده بود چه مقدار از وقت خود را صرف انرژی و توسط فرمول جزئی یا انجام محاسباتی کوچک شدند.  ادیسون همچنین در مدخل آن ، گفت : «نوآوری عبارت است از روح از یک درصد الهام و نود و نه درصد عرق کردن و تلاش.
تسلا ادیسون دانشمند ارزشمند از بهترین کارکنان.  افسر او اولین سیستم ادیسون به توسعه راه های به جریان مستقیم (دی سی) به بررسی بود ، اما چون پس از پایان تعهدات مالی خود را تحت ادیسون آمد تسلا به ترک شرکت او تصمیم گرفته شد.  پذیرش استعفای تسلا ، ادیسون یک اشتباه بزرگ بود چرا که بعد تسلا کشف جریان متناوب (برق) را در برابر امپراتوری ادیسون و سیستم خود را دی سی خواهد داستان.  پشتیبانی از سیستم های او به عنوان جرج وستینگهاوس Karkhanhdar Chndfazy توزیع برق قدرت در طول تکامل از بار که داد سیستم ادیسون شناخته شده بود بسیار موثر است.  با وجود تبلیغات منفی جنرال الکتریک ، جریان برق بود و شیوع هر روز و در نهایت تحت سلطه بازار ، صنعت برق ادیسون سرکوب شد.
سینما
در سال 1889 م.  یکی از کارمندان شرکت ادیسون به اسم ویلیام کندی لوری دیکسون اختراع نوعی دستگاه نمایش فیلم که پنج سال بعد (1894 م).  نام تجاری Kynhtvskvp (انگشت شست در حال حرکت) در نیویورک نشان داده شده است.  دستگاه Kynhtvskvp که هر کس از سوراخ نگاه کرد و به دست Mychrkhand ، تصاویر متحرک ، مشاهده شد.  دستگاه در ابتدا به عنوان یک مکمل به صفحه گرامافون رونق و هدیه دادن آن به بازار هدف اضافه کرد که ممکن بود به تماشای تصاویر متحرک در صفحه گرامافون با جذب خریداران آن اضافه شود ، طراحی شده است.
با وجود اهمیت این اختراع ، ادیسون یا دیکسون پایهگذار سینما نمی توانند بفهمند ، آنها را بیشتر ماشین مانند شهر فرنگ Kynhtvskvp بیش از یک نفر در یک زمان قادر به استفاده از آن شد.  چنین دستگاهی در عصر جدید از هیجان و سرگرمی به جرم توده های مورد نیاز برای کار بسیار غیر طبیعی را متوقف کرده احساس.  ایده بزرگ و با استفاده از تصاویر روی صفحه نمایش صفحه نمایش هرگز به ذهن ، چرا که همانگونه که گفت : آیا ادیسون اختراع نیست Kynhtvskvp حال یکی دیگر از هدف است ، اما حدود یک سال پس از صنعتگر ثروتمند فرانسوی لوئیس Lvmyr ساخت دوربین و پروژکتور و افتتاح اولین بار در تئاتر کافه بزرگ در  پاریس (1895 دسامبر 28 م.) اولین گام برای افرادی که علاقه مند به برداشت این پدیده جدید.  بعد از چند سال ، سالنهای فیلم در اروپا و امریکا به حدی بود که ادیسون به حال هیچ چاره ای جز پیوستن به جریان و آیا رها نمی Nfrhash فیلم تک.
ادیسون تبدیل به سینما و صنعت رسانه های جمعی نقش داشته است سودمند باشد.  استاندارد 35 میلیمتری با چهار سوراخ در لبه هر فریم که هنوز مورد استفاده قرار میگیرد از یادگارهای ادیسون.  وی همچنین تاسیس جهان استودیوی فیلم اول (ماریا سیاه در نیوجرسی) است.  اولین فیلم کپی رایت شده تاریخ سینما به عنوان یک فرد عطسه در استودیوی خود ساخته شده است.
م برای اولین بار در فوریه 1893.  ادیسون سیاه ماریا ساختمان اولین حرکت استودیو تصویر در غرب نارنجی ، نیوجرسی به پایان رسید.  او سعی کرد به اختراع دوربین فیلم برداری از تمام حق استفاده از منحصر به فرد خود را از آن 1902 مارس 10 ، اما م به دست آورد.  او ادعا می کند در ایالات متحده دادگاه تجدید نظر رد شد.
در سال 1894 م.  او ترکیبی از ویدیو و صدا در این زمینه انجام تحقیقات که در نهایت به Kynhtvfvn اختراع منجر شده است.  این دستگاه ترکیب ناجوری از Kynhtvskvp و گرامافون استوانه توسط مردم با استقبال مواجه نشده بود.
در 1931 ژانویه 6 م.  ادیسون اختراع خود را آخرین ثبت شده در ظرف اشیاء هنگام آبکاری برنامه اداره ثبت اختراع ارسال شده اما قبل از موعد مقرر برای دریافت پاسخ به مرگ او شد مخترع بزرگ و در اواخر همان سال در سن 84 درگذشت در سن چشم نیست.

 

 

 

تاریخ آخرین به روز رسانی يكشنبه ، 26 دی 1389 ، 17:57

نوشتن نظر

خواهشمند است نظرات خود را در این قسمت وارد نمائید.


فروشگاه سرو آنلاین

نماینده فروش انواع پرینتر

www.sarvonline.com